Buradasınız :
Türkçe
English
Cumartesi, 26.09.2020
13.03.17 | 13:07 zaman: 4 Yıl

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

 

Giresun Merkezde, GRÜ Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (GÜKAM) Müdürü Prof. Dr. Reyhan Ayşen WOLFF, Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Abbas KARAAĞAÇLI ve Yrd. Doç. Dr. Nilgün İSMAİL tarafından Atatürk Anıtına Üniversitemizin çelenginin konulması ile başlayan etkinlikler, hem Giresun merkezde hem de Güre Yerleşkesinde eş zamanlı düzenlenen programlarla sürdü. Şehir merkezinde bulunan alış-veriş merkezinde GÜKAM tarafından kurulan stantta, Merkezin kadınlar ile ilgili düzenlediği projeler hakkında vatandaşlara bilgi verildi.

Güre Yerleşkesinde devam eden programlarda, gerek düzenlenen konferanslar, gerekse sempozyum ile kadınların iş ve sanat alanında elde ettikleri başarılar, karşılaştıkları zorluklar her yönüyle ele alındı.

I.ULUSAL KADIN SEMPOZYUMU VE SERGİSİ

Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Giresun Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (GÜKAM) tarafından 08-10 Mart 2017 tarihleri arasında “Kadın Görünürlüğü” temasıyla düzenlenen I. Ulusal Kadın Sempozyumu, 08-09 Mart tarihlerinde 3 paralel oturumlar olmak üzere toplam 18 bilimsel oturumlar ve 181 bilim insanı ve sanatçının katılımıyla gerçekleşti.

Geçmişten günümüze Türk ve Dünya tarihinde iz bırakmış, kendi alanlarında yetkin kadınların yaşamlarının ele alındığı ikinci günün oturumlarında öne çıkan programlardan biri de Prof. Dr. Reyhan Ayşen WOLFF’un moderatörlüğünü yaptığı, Prof. Dr. Mahmut ÖZTÜRK (Abant İzzet Baysal Ünv.) ile Prof. Dr. Naciye GÜNGÖRMÜŞ (Ankara Ünv.) davetli konuşmacılar olarak katıldıkları panel oldu.

 

Panelde, Prof. Dr. Naciye GÜNGÖRMÜŞ “Nigar Osman Hanım’ın Toplumsal ve Edebi Yönü” başlıklı sunumuyla, Şair Nigar Hanım olarak da bilinen, Türk Edebiyat Tarihi’nde Tanzimat Dönemi ile Servet-i Fünun Dönemi edebiyatçıları arasında yer alan ve çalkantılı hayatının yansımalarını şiirde, düz yazıda dile getirmeye çalışmış ve tanınmış isimlerle olan yakın dostlukları, kendine özgü tavrı, giyim kuşamı ile her daim dikkatleri üzerine çeken Nigar Osman Hanım’ın hayatını ele aldı.

 

Programın bir diğer konuşmacısı olan Prof. Dr. Mahmut ÖZTÜRK de, “Çağdaş Türk Resim Sanatında Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddet” başlıklı bir sunum yaparak, sanatçıların ürettikleri eserler ile evrensel sorunları harmanlayıp bir sentez oluşturmalarının, toplumu bilinçlendirmedeki rolüne değindi. Konuşmasının devamında“Ulusal bağlamda Türkiye yerelinde yaşanan kadına ve çocuğa yönelik şiddetin ve istismarın, İnsan Hakları ile Çocuk Hakları Evrensel Bildirgeleri gereğince, uluslararası bağlamlarıyla yorumlanması, Türk sanatçısının çağdaş entelektüel duruşunun ve duyarlılığının önemli bir göstergesi olarak değerlendirilmelidir” diyen Mahmut ÖZTÜRK, daha sonra Fuaye salonundaki sergiyi gezmek için Üniversitemizi ziyaret eden Giresun Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileriyle kısa bir söyleşi yaptı.

 

 

YÜKSEKÖĞRETİMDE KADIN LİDERLİĞİ

Sempozyum programı çerçevesinde GÜKAM’ın davetlisi olarak "I.Ulusal Kadın Sempozyumu ve Sergisi"ne konuşmacı olarak katılan, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı ve aynı zamanda YÖK Akademide Kadın Çalışmaları ve Sorunları Birimi Üyesi Prof. Dr. Funda SİVRİKAYA ŞERİFOĞLU “Yükseköğretimde Kadın Liderliği” konulu sunumunda  kadınların yükseköğretimdeki yerini sayısal veriler ve başka ülkelerdeki oranlarla kıyaslayarak anlattı.

Türkiye Üniversite Liderlik İyileştirme Programı (TULİP) kurucu koordinatörü de olan Prof. Dr. Funda SİVRİKAYA ŞERİFOĞLU; “Yükseköğretim Kurulu’nda kadın üye, üniversitelerde ise kadın rektör ve kadın dekan oranları yüzde 10 seviyesinin altında ve/veya ancak üstünde bulunmaktadır. Bu sonucu yaratan çok çeşitli faktörler söz konusudur. Türkiye Üniversite Liderlik İyileştirme Programı (TULİP) Yükseköğretimde Kadın Liderliğini Geliştirme ve Güçlendirme Eğitim ve Mentorluk Programı konuya çözüm sağlamak amacıyla ve Türkiye’de bir ilk olarak geliştirilmiştir. Program kapsamında Türkiye’nin her yöresinden kadın akademisyenler TULIP’E özgü çalışmalara katılma, liderlik becerilerini geliştirme ve birbirlerinden öğrenme olanağı bulmaktadır” şeklinde konuştu.

Yükseköğretimde yöneticilik yapmış olan kadın akademisyenlerin program katılımcılarıyla deneyimlerini paylaşarak onlara model olmakta, cesaret verdiğine dikkat çeken Sayın SİVRİKAYA ŞERİFOĞLU,  “Akademik dünyada toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilgili sorunlar benzerlik gösterdiğinden, birlikte öğrenme, birbirinden ilham alma ve rol modellerle deneyim paylaşma süreçleri kadın akademisyenlerin yalnız ve çözümsüz olmadıklarını görmelerine ve yönetim kademelerine aday olmak için cesaret kazanmalarına vesile olmaktadır “ dedi.

 Zaman zaman  soru-cevap şeklinde devam programa Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet COŞKUN, Prof. Dr. Serkan SOYLU, fakülte dekanları, yüksekokul müdürleri  ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

 

KAPANIŞ

 

Üç günlük maratonun ardından son gün  “Akademide Kadın Çalışmaları ve Üniversitelerde Kadın Çalışmaları Merkezlerinin Rolü” başlığıyla düzenlenen kapanış panelinde oturum başkanlığını GRÜ Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Reyhan Ayşen WOLFF yaparken, Yrd. Doç. Dr. Ülkü KARA DÜZGÜN “Üniversitelerde Kadın Çalışmaları Merkezlerinin Kurulması ve GÜKAM”,  Doç. Dr. Safiye KIRLAR BAROKAS “Kadın Çalışmaları ve Medya” ve Yrd. Doç. Dr. Nilgün İSMAİL “Romanya’da Kadın Çalışmaları” başlıklı birer sunum yaptılar.

Sempozyum sonunda kısa bir değerlendirmede bulunan Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet COŞKUN, üç gün süren, Türkiye’den ve Dünyadan bir çok olayın, olgunun ve kişinin akademik olarak ele alındığı sempozyumun zengin içeriğiyle hem katılımcılar hem de dinleyiciler açısından faydalı geçtiğini belirterek, etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese ve tüm katılımcılara teşekkür etti.

 

I. Ulusal Kadın Sempozyumu ve Sergisi" sonuç bildirgesinin yayınlanması ile sona erdi.